Sejfy ognioodporne jak się wydaje wielu przed ich zakupem gwarantują stałą ochronę w przypadku np. pożaru. Otóż nie koniecznie tak musi być. Wszystko zależy od przedmiotów jakie chcemy ochronić jak i od skali rozprzestrzenienia się ognia i czasu jego gaszenia.
Pamiętajmy, że innych certyfikatów będziemy wymagali dla ochrony w przypadku papierowych dokumentów, czy też pieniędzy, a innej gdy w sejfie schowamy dysk z ważnymi danymi.
W przypadku ochrony dokumentów, czeków, weksli, jednym słowem mediów papierowych sejfy są zbudowane tak, że maksymalna temperatura we wnętrzu nie może przekroczyć 177 °C, a dodatkowo nie powinien on dopuścić do zalania wnętrza, czy choćby nadmiernej wilgoci.
Gdy planujemy chronić jedynie nośniki danych to zwróćmy uwagę na to jakie. Płyty CD, karty pamięci chronione są dobrze w sejfach z temperaturą we wnętrzu maksymalnie 75 °C, ale już taśmy, dyskietki, czy dyski twarde są mniej odporne na wyższą temperaturę i tutaj wymaga się by temperatura podczas pożaru nie była wyższa w sejfie niż 52 °C.
Sejfy ognioodporne – jaki sejf wybrać?
Sejfy ognioodporne jak opisaliśmy już trzeba dobrać w zależności od tego co będzie w nich przechowywane. Aby tego było mało zwróćmy uwagę, czy certyfikat wydaje uznany w tej kwestii instytut, czy jest to tylko informacja, że producent przetestował sejf na dane warunki. Kupuj tylko te sejfy, które mają certyfikaty uznane na świecie.
Zatem dla podsumowania: wybieramy sejf zgodnie z tym co będziemy w nim przechowywać, do tego koniecznie z certyfikatem z jednego z 4 instytutów: VdS, SP, UL lub JIS.